W związku z pojawieniem się nowego orzecznictwa dot. opodatkowania opiekunek kierowanych do Niemiec uprzejmie informujemy o konieczności opodatkowania diet i innych należności wypłacanych opiekunkom. Ten obowiązek działa wstecz. Nowe orzecznictwo powoduje, że firmy, które otrzymały wiążące interpretacje od administracji skarbowej, nie są chronione: sądy kwestionują istnienie podróży służbowej, która była podstawą występowania przez firmy o interpretacje.
Problem dotyczy w szczególności firm, które stosują niedopuszczalny system zatrudnienia polegający na odprowadzaniu składek od przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w sposób skumulowany za kilka miesięcy.
Część firm delegujących opiekunki do Niemiec stosuje system wypłat skumulowanych, który do niedawna zdaniem niektórych organizacji przedsiębiorców i zdaniem niektórych doradców prawnych pozwalał na odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne nie co miesiąc, ale raz na kilka miesięcy.
W ostatnich dniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajął wyraźne stanowisko w tej sprawie. Także orzecznictwo sądowe nie pozostawia suchej nitki na tym systemie.
Przypominamy wszystkim firmom, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek należy brać pod uwagę łączny przychód uzyskany przez pracownika lub zleceniobiorcę w danym miesiącu. Jednocześnie, należy uwzględnić wszystkie wypłaty, stanowiące podstawę wymiaru składek, dokonane lub postawione do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca, bez względu na okres za jaki przysługują. W konsekwencji, wypłaty zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia czy też wynagrodzeń za okres dłuższy niż miesiąc, powinny być uwzględnione w miesiącu, w którym zostały wypłacone lub pozostawione do dyspozycji. Pamiętać należy jednocześnie, że opiekunki kierowane do Niemiec nie są w delegacji i diety oraz zaliczki na poczet diet wypłacane opiekunkom należy oskładkować oraz opodatkować.
Izba Pracodawców Polskich przygotowała dla firm opiekuńczych chcących zrezygnować z tego nieprawidłowego systemu specjalny pakiet. Przystąp do IPP i deleguj legalnie i w sposób pozwalający zapewnić opiekunce wysokie wynagrodzenie netto: http://www.delegowanie.pl/członkostwo
Kancelaria Brighton&Wood oraz ELYSIUM – Kadry i płace dla firm delegujących stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system wsparcia prawnego, podatkowego oraz w zakresie A1/ZUS. Wsparcie obejmuje m.in.:
- Konsultacje na temat prawidłowego i zyskownego delegowania opiekunów do Niemiec
- Modelowa Dokumentacja Brighton&Wood dla opiekunów delegowanych do Niemiec
- Modelowa Dokumentacja Płacowa ELYSIUM
- Audyt Brighton&Wood w zakresie prawidłowości i optymalizacji delegowania opiekunów do Niemiec
- Certyfikacja w zakresie zgodności z normą CBE-2021 [Cross-Border Employment] Pflege/Opieka
- Stała obsługa prawna Brighton&Wood dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Obsługa kadrowo-płacowa ELYSIUM w zakresie delegowania opiekunów do Niemiec
- System naliczania płac ELYSIUM dedykowany dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Konsultacje kadrowe Brighton&Wood dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Konsultacje Płacowe ELYSIUM dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Optymalizacja w zakresie kosztów delegowania opiekunów do Niemiec
- Obsługa w zakresie uzyskiwania formularzy A1 dla opiekunów kierowanych do Niemiec
- Obsługa w postępowaniach kontrolnych w kraju (ZUS, PIP, administracja podatkowa etc.)
- Obsługa w postępowaniach kontrolnych w Niemczech
- Opiniowanie dokumentów i korespondencji od niemieckich instytucji
- Przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych – polskich i niemieckich w postępowaniach kontrolnych w Polsce i w Niemczech
- Obsługa Płacowa ELYSIUM w trakcie postępowań kontrolnych w kraju i w Niemczech
Kontakt: http://delegowanie.pl/obsluga-firm-delegujacych
Tomasz Major – Partner Zarządzający w Brighton&Wood to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. Tomasz Major uczestniczy w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z udziałem autorów niemieckich przepisów. Wraz z grupą wybitnych prawników niemieckich stworzył, jako jedyny polskojęzyczny prawnik, nieformalny panel dyskusyjny mający na celu wywieranie wpływu na prawodawstwo w Niemczech i w Europie dotyczące transgranicznego zatrudnienia opiekunów. W panelu uczestniczą przedstawiciele niemieckiego biznesu, funkcjonariusze państwowi oraz szefowie działów prawnych wiodących organizacji niemieckiego biznesu. W branży Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wykrzyczał głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.
Kontakt: www.BrightonWood.com